Dobrej jakości ser żółty produkowany jest z blisko 10-12 litrów mleka w przeliczeniu na 1 kg gotowego produktu.
Przybliżony przelicznik to 1 kilogram sera z 10 litrów mleka. W przypadku serów prasowanych, półtwardych i twardych, dojrzewających – z 10 litrów mleka można uzyskać około kilogram sera.
Jak się robi ser żółty z mleka?
Sposób przygotowania:
- Mleko dobrze podgrzewamy, ale nie zagotowujemy. Dodajemy twaróg. Często mieszając, gotujemy na najmniejszym ogniu aż z twarogu zostaną małe grudki (ok. 20 minut).
- Masło rozpuszczamy w garnku, chwilę studzimy. Dodajemy do niego odcedzony ser i stawiamy na malutki ogień. Cały czas mieszamy.
Jakie mleko do sera podpuszczkowego?
Nie uzyskamy dobrego sera, jeśli surowiec będzie złej jakości. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie mleka „prosto od krowy”, które nie zostało poddane obróbce przemysłowej. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy użyć sklepowego mleka pasteryzowanego w niskiej temperaturze (do 74 oC).
Jak zrobić żółty ser podpuszczkowy?
Podpuszczkę rozpuść w 50 ml wody o temperaturze 38°C, po czym dodaj ją do garnka. Całość dokładnie wymieszaj i odstaw na 1 godzinę. Po wytworzeniu skrzepu, pokrój go w kostkę o boku 1 cm i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie odlej 20% serwatki.
Jak zrobić ser żółty z dziurami?
Codziennie obracać i przecierać czystą ściereczką zamoczoną w solance i dobrze wyciśniętą. Następnie zostawić ser w temperaturze pokojowej na 2-3 tygodnie. Codzienne odwracać i przecierać solanką. W tym czasie utworzą się dziury.
Z czego robi się żółty ser?
Prawdziwy ser składa się z trzech składników: mleka, bakterii kwasu mlekowego i soli. Co można znaleźć w produktach seropodobnych? Znajduje się w nich cała masa dodatków. Udające prawdziwe mleko białka mleka, serwatki i mleko w proszku.
Jakie przyprawy pasują do sera żółtego?
Istnieje tradycja kulinarna, aby do serów twardych stosować głównie kminek, koper, rozmaryn i szałwię, a do miękkich – cząber, majeranek, tymianek i miętę.
Jakie dodatki do sera podpuszczkowego?
Do serów podpuszczkowych stosuje się różnego rodzaju dodatki poprawiające lub podkręcające smak sera. Do najbardziej popularnych dodatków należą przyprawy i zioła tj. czosnek, bazylia (pesto), pieprz, papryka, oregano, rozmaryn lub bazylia. Częstym dodatkiem są orzechy.
Jaka solanka do Sera Korycińskiego?
Można też użyć roztworu solanki to 1:5 czyli kilogram soli (polecam niejodowaną) na 5 litrów wody. Ser o wadze do 1 kg może się w niej moczyć do 12 godzin.
Czy można zrobić ser z kupnego mleka?
Chciałbym zatem pokazać, że każdy ser da się zrobić z mleka kupionego w zwykłym sklepie spożywczym! Oczywiście nie z każdego, gdyż by powstał odpowiedni skrzep, mleko musi być jedynie delikatnie pasteryzowane w temperaturze nie wyższej niż 75-80 st.
Jak zrobić ser żółty gouda?
Przepis:
- Podgrzej mleko do temperatury 32ºC, ciągle mieszając, aby równomiernie się ogrzało.
- Dodaj kultury bakterii mezofilnych.
- Przykryj i odstaw na 10 minut.
- Dodaj rozpuszczoną w wodzie podpuszczkę.
- Przykryj i odstaw na 1 godzinę.
- Sprawdź złom.
- Odstaw na 10 minut.
Jak zrobić ser topiony z sera żółtego?
- Serek topiony z cheddara:
- Zalewamy garnek zagotowaną wodą i od razu miksujemy je blenderem do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Od razu zaczyamy dosypywać ser i cały czas blendujemy zawartość garnka, aż cheddar się roztopi, a konsystencja serka będzie jednolita i gładka.
Czy ser żółty to ser podpuszczkowy?
Ser żółty to inaczej dojrzewający, twardy ser podpuszczkowy. Produkowany jest zazwyczaj z mleka krowiego, ale także z owczego lub koziego. Otrzymuje się go w wyniku ścinania mleka podpuszczką, czyli enzymem trawiennym pozyskiwanym z żołądków cielęcych.
Jak się nazywa ser z dziurami?
Gatunki żółtego sera
na szwajcary (z dziurami) i holendry (bez dziur).
Jak przechowywać ser żółty w kawałku?
Sery lubią delikatny chłód, najlepiej taki około 6˚C, dlatego należy trzymać je na niższych półkach lodówki lub w szufladzie – tam temperatura jest najwyższa, a do tego mamy pewność, że będą odseparowane od innych produktów.
Jak zrobić smażony ser żółty?
Każdy plaster sera zanurz w roztrzepanym jajku, a następnie obtocz w bułce tartej i wyłóż na patelnię z rozgrzanym tłuszczem. Smaż z obu stron na złoto – w sumie ok 3 minuty. Ser podałam ze świeżą natką pietruszki.