Ser podpuszczkowy twardy – tzw. ser żółty Ser – produkt spożywczy wytwarzany poprzez wytrącenie z mleka tłuszczu i białka w postaci skrzepu, który zostaje poddany dalszej obróbce.
Jak się robi ser żółty?
Sposób przygotowania:
- Mleko dobrze podgrzewamy, ale nie zagotowujemy. Dodajemy twaróg. Często mieszając, gotujemy na najmniejszym ogniu aż z twarogu zostaną małe grudki (ok. 20 minut).
- Masło rozpuszczamy w garnku, chwilę studzimy. Dodajemy do niego odcedzony ser i stawiamy na malutki ogień. Cały czas mieszamy.
Skąd pochodzi ser żółty?
Początki żółtego sera miały miejsce w jagnięcych żołądkach. Produkcja sera rozpoczęła się w starożytnej Anatolii. Mleko transportowano w bukłakach, czyli naczyniach zrobionych z jagnięcych żołądków. Pod wpływem wstrząsów i temperatury mleko fermentowało, a masę serową zaczęto odciskać i pakować do specjalnych koszy.
Co ma w sobie ser żółty?
Mimo wysokiej kaloryczności produktu (dla porównania ser twarogowy w podanej gramaturze to od 100 do 120 kcal), ser żółty obfituje w cenne dla zdrowia człowieka składniki pokarmowe, witaminy i sole mineralne – głównie: białko, witaminę A i D, wapń, chlor oraz fosfor.
Jak produkuje się ser?
Jak się robi żółty ser?
- Cięcie sera. Zakupione mleko trafia do dużych kadzi, a serowar dodaje do niego odpowiednie szczepy bakterii i podpuszczki.
- Leżakowanie. Są sery, które potrzebują krótszego, a inne dłuższego leżakowania.
- Próba jakości. Produkcja serów żółtych wymaga doskonałego zmysłu węchu i smaku.
Jak zrobić żółty ser dojrzewający?
Przed włożeniem sera wodę wystudzić. Przełożyć ser wyjęty z chusty do solanki, pozostawić w solance na kilka, lub kilkanaście godzin w zależności od masy sera. Średnio 3 godziny na każde ½ kg sera na jedną stronę. Czyli jeśli masa sera wynosi 1 kg – czas solankowania wynosi 6 godzin na jedną stronę i 6 na drugą.
Jak zrobić żółty ser z dziurami?
Do garnka wlać mleko i zagotować. Zmniejszyć ogień i dodać pokruszony widelcem biały twaróg. Mieszać cały czas do chwili, aż z mleka wytrąci się serwatka. Przelać na sito (użyłam sitka z żyłkową siateczką).
Jakie zwierzę daje ser żółty?
Żółty kolor mleku nadaje tłuszcz. Na jego ilość ma przede wszystkim wpływ zielona pasza spożywana przez zwierzęta np. trawa. W okresie późnej wiosny i lata, kiedy bydło pasie się na łąkach, kolor mleka staje się bardziej intensywny, tym samym przygotowane z niego sery bardziej żółte.
Kiedy powstal ser?
Najstarszy dokument z III tysiąclecia przed naszą erą pochodzący z Tell el’Ubaid w pobliżu irackiego miasta Uruk, który szczegółowo opisuje techniki produkcji sera, można znaleźć dzisiaj w Muzeum Narodowym w Bagdadzie. Ser odnaleziony został również w jednym z grobów faraona (2,8 tys. lat przed Chrystusem).
Czy ser żółty zatyka żyły?
Chociaż ser zawiera wysoki poziom tłuszczów nasyconych – odpowiedzialnych za złą kondycją serca – wapń sprawia, że są one słabiej wchłaniane przez organizm. Dodatkowo w żółtym serze znajduje się kwas, który zapobiega zatykaniu tętnic. Przetwory mleczne nie szkodzą zdrowiu.
Czy ser żółty jest zdrowy?
Ser żółty – zdrowy czy nie? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – sery żółte są zdrowe! Jest tak ze względu na wiele cennych składników (białko, kwasy tłuszczowe), witamin (A, B, D i K) i minerałów (wapń, fosfor, magnez, cynk i miedź).
Czy ser żółty jest szkodliwy dla zdrowia?
Wysokie ilości sodu, wapnia i nasyconych kwasów tłuszczowych w serze mogą przyczyniać się do chorób serca, nadciśnienia i cukrzycy. Ser zawiera dużo naturalnych tłuszczów, ale spożywanie tych tłuszczów w nadmiarze może sprzyjać przybieraniu na wadze. Ser jest w zasadzie kryptonitem dla osób uczulonych na białka mleka.
Czy ser żółty szkodzi?
Wysoka zawartość soli, cholesterolu i tłuszczy nasyconych – wpływa niekorzystnie na ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowych. Zawartość soli w serze porównywana jest do zawartości soli w paczce chipsów.
Czym jest ser?
Według powszechnie stosowanej definicji ser to produkt spożywczy wytwarzany z mleka. Najczęściej produkuje się go poprzez wytrącenie z mleka białka i tłuszczu w postaci tzw. skrzepu, który następnie poddaje się obróbce technologicznej. Istnieje wiele gatunków serów.
Z czego robi się ser biały?
Białe sery powstają z mleka. Najpopularniejszym białym serem jest po prostu ser twarogowy zwany twarogiem. Powstaje on z ukwaszonego mleka poddanego procesowi podgrzewania, podczas którego powstaje skrzep. Następnie po ostudzeniu odlewa się oddzieloną serwatkę, a ze skrzepu powstaje twaróg.
Jak się robi biały ser?
Przygotowanie dania domowy biały ser
- Mleko przelej do garnka. Podgrzewaj do temperatury ok.
- Dodaj sok z cytryny i wymieszaj.
- Zsiadłe mleko przelej przez drobne sito.
- Dodaj sól i wymieszaj.
- Cedzak do sera wyłóż płótnem.
- Wstaw do lodówki na min.
- Wyjmij z lodówki.
- Podawaj ze świeżym pieczywem na śniadanie lub kolację.