Jak Wędzić Mięso?

Do wędzenia mięsa wieprzowego, w tym szynki najlepsze jest wędzenie ciepłe. Przebiega ono w temperaturze 30-50℃ i trwa do 48 godzin. Mięso uwędzone tą metodą można przechowywać około 2-3 tygodnie. Wędzenie zimne odbywa się przy temperaturze 12-24℃. Wędzimy mięsa w dymie rzadkim i gęstym dla uzyskania najlepszych efektów.

Jak wędzić wędliny domowe?

My stosujemy proporcje według których na 10 kg mięsa robimy 4 litry solanki dodając 550 g soli. Częścią tego roztworu nastrzykujemy grubsze kawałki mięsa, żeby ułatwić solance wniknięcie wgłąb. W resztę solanki wkładamy mięso i odstawiamy w beczce w chłodne miejsce (najlepiej ok. 4-6 st.

Jak wędzić żeby nie parzyć?

Kiełbasa bez parzenia? Upiecz ją podczas wędzenia!

 1. suszenie – produkt należy wędzić w rzadkim dymie i temperaturze ok 40oC, przez 20- 30 minut.
 2. wędzenie właściwe – przy temperaturze ok 60oC przez 2 – 4 godziny.
 3. pieczenie – temperatura powinna wynosić ok 90o C, kiełbasę należy piec ok 3 – 7 godzin.

Jak zacząć wędzenie?

ABC wędzenia

Co do drewna, to używa się przede wszystkim tego, które pochodzi z drzew liściastych, np. buku, dębu czy olchy, ale nie rzadko też drzew owocowych. Na początek najlepiej ich nie mieszać, by poznać aromat dymu każdego z osobna. W ten sposób najłatwiej nauczyć się, których i w jakich proporcjach używać.

Jak przygotować mięso do wędzenia?

W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.

Jak parzyć wędliny po wędzeniu?

Temperatura wody, w której parzone są wędzonki. Niedopuszczalne jest gotowanie wędzonek, czyli doprowadzanie wody do wrzenia. Parzenie odbywa się w wodzie o temperaturze 70-80°C.

See also:  Jak Powstaje Mleko U Matki?

Jak wędzić szynkę bez parzenia?

Szynkę wędzoną na ciepło (30-50 stopni C) trzymamy w wędzarni przez kilka godzin w czasie 2 dni. Natomiast jeżeli chcemy wędzić na gorąco (40-65 stopni C) wystarczy tylko 1 dzień przez od 2 do 6 godzin. W tym przypadku szynkę można przechowywać w lodówce tylko przez kilka dni.

Jak przygotować polędwiczki do wędzenia?

Sposób przygotowania

 1. Krok 1: Polędwiczki umyć, osuszyć. W 2 litrach wody rozpuścić wszystkie przyprawy i włożyć mięso. Odstawić na 3-4 dni w chłodne miejsce.
 2. Polędwiczki obwiązać sznurkiem i powiesić na haczykach w wędzarni.
 3. Wędzić przez ok. 7 godzin dymem z drzew owocowych. Temperatura 30-50 stopni.

Czy parzyć Wedzonki?

Parzenie mięsa po wędzeniu wykonuje się zawsze, jeśli w okolicy zdarzają się przypadki chorób zwierząt lub została ogłoszona epidemia. Bezwzględnie należy także parzyć wszelkie wyroby z drobiu, ponieważ mogą być zarażone salmonellą, której wędzenie na gorąco nie zawsze zapobiega.

Jak się wędzi ryby?

Wędzić można na zimno (to bardzo długie wędzenie w niskiej temperaturze – 2-3 dniowe), ale ja skupię się na wędzeniu na gorąco. Rozpalamy niewielki ogień i w temperaturze dymu ok. 50 stopni wędzimy ryby przez ok. jedną do trzech godzin.

Jakim dymem wędzić?

Niegdyś większość ludzi wędziła dymem zimnym, ponieważ głównym celem wędzenia nie był smak i zapach, a konserwacja mięsa. Czasy się zmieniły – posiadamy lodówki i zamrażarki, więc i wędliniarstwo poszło z duchem czasu. Obecnie większość z nas wędzi szynki dymem gorącym, ponieważ wymaga najmniej czasu i pracy.

Jak się wędzi słoninę?

Sposób przygotowania:

 1. Boczek lub słoninę pokroić na plastry.
 2. Na dno naczynia wsypać sól, na to wyłożyć słoninę lub boczek natarty solą i pieprzem i przykryć resztką soli.
 3. Przekładać co 5 dni. Po 2 tygodniach wyjąć, opłukać i suszyć 4-5 godzin.
 4. Następnie wędzić 3-5 dni zimnym dymem na złotawy kolor.
See also:  Dlaczego Chłodzimy Kruche Ciasto?

Jak zrobić solankę do wędzenia mięsa?

Solanka do mięsa – proporcje

Do przygotowania solanki do peklowania na 1 kg mięsa potrzeba roztworu sporządzonego z 400 ml wody oraz 40 g soli. W podstawowej wersji solanki do mięsa do takiej ilości składników warto dodać 2 liście laurowe i 4 ziarna ziela angielskiego.

Jak długo peklować mięso przed wędzeniem?

Podam sprawdzony i prosty sposób na peklowanie 1 kg mięsa.

 1. 1 kg mięsa.
 2. Woda- masa mięsa x 0,4l wody czyli o,4l.
 3. Określić ilość dni peklowania – 5 dni.
 4. 48 gramów peklosoli na kilogram mięsa – 5 dni peklowania jak wynika z tabeli.
 5. Cukier – 1% masy solanki – na 1 litr 1 g cukru.
 6. Ząbek czosnku na 1 litr wody.

Jak długo może leżeć mięso w solance?

Mięso przechowywać w solance około 3 tygodni. Mięso zapeklowane może być przeznaczone do gotowania, ale można je utrwalić w wekach lub uwędzić.

Adblock
detector