Jak Wędzić Ser?

Maksymalna temperatura wędzenia sera to 50 stopni Celsjusza. Ser wędzony biały, żółty i typu włoskiego nie lubią zbyt wysokich temperatur, ale też nie powinna być ona niższa niż 35 stopni Celsjusza. Ser powinien być wędzony mniej więcej od 3 do 5 godzin, w zależności od stopnia uwędzenia, jaki chcemy uzyskać.

Jak samemu wędzić ser?

Przykładowo mozzarella powinna być wędzona krótko i w temperaturze do 45oC, a podpuszczkowy ser typu włoskiego i ser biały wędzi się w temperaturze około 60oC, a czas tego zabiegu wynosi około 4 godzin. Ser żółty wędzi się w praktycznie taki sam sposób. Pamiętajmy jednak, że nie wkłada się go do solanki.

Na czym wędzić sery?

Możemy również wędzić w wędzarniach murowanych. Jednak sery nie są zbyt wielkim produktem, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie wędzarni elektrycznej domowej. W tym przypadku dym wydobywa się jedynie ze zrębek drzew i nie zawiera szkodliwych kwasów. Do serów najlepiej zastosować zrębki dębu lub jabłoni.

Czym przyprawić ser do wędzenia?

 • białe sery (można je zrobić samodzielnie, można użyć sklepowych twarogowych, typu włoskiego etc.)
 • ulubione przyprawy – po kilka łyżek (u nas: papryka słodka, papryka ostra, płatki chili, czosnek granulowany, czarnuszja, zioła prowansalskie, suszony koperek, suszona natka pietruszki)
 • Jak wędzić ser bez wędzarni?

  Wędzenie sera białego

  Ser przed wędzeniem musi trochę poleżeć w solance, czyli mieszance soli i wody. Stężenie solanki powinno wynosić od 8 do 10%. Do naczynia wkładamy sery i zalewamy solanką tak, by były całkowicie przykryte. Naczynie zamykamy pokrywką i zostawiamy sery na ok.

  Jak Peklować ser do wędzenia?

  Przygotowanie sera:

  1. Ser biały, świeży przed wędzeniem umieść minimum na 12 godzin w solance o stężeniu 8 – 10%.
  2. Następnie dokładnie osusz powierzchnię sera ręcznikiem papierowym i odstaw w chłodne miejsce na minimum 2 godziny lub do całkowitego wyschnięcia skórki.
  3. Jeżeli lubisz, obtocz ser w ulubionych przyprawach.
  See also:  Jak Mrozić Jajka?

  Jak Wedzic Mozarelle?

  W pierwszej kolejności osuszmy ją dymem przez godzinę i ustawmy temperaturę na 45C dla serów typu mozzarella lub camembert albo 55C dla sera żółtego, białego czy też podpuszczkowego. Wędzimy w takiej temperaturze przez 4-5 godzin w zależności od tego jaki poziom uwędzenia preferujemy.

  Jaka solanka do Sera Korycińskiego?

  Można też użyć roztworu solanki to 1:5 czyli kilogram soli (polecam niejodowaną) na 5 litrów wody. Ser o wadze do 1 kg może się w niej moczyć do 12 godzin.

  Jak wędzić ser capri?

  Każdy serek układamy na kawałku gazy, zbieramy cztery rogi gazy i zawiązujemy je sznurkiem, robiąc na końcu sznura pętelkę do powieszenia serka na kiju w wędzarni lub na haku. Serki wędzimy przez 4 godziny w temperaturze nie wyższej niż 40-45 stopni Celsjusza. W wyższej serki się rozpłyną.

  Co do wędzenia?

  Wędzenie mięsa czy ryb było i jest bardzo popularną metodą. Dym, obowiązkowo z drewna drzew liściastych, nadaje specyficznego smaku, poprawia niektóre właściwości produktów, przede wszystkim ich trwałość i smak. Wędzić jednak można nie tylko mięsa, ale również warzywa, owoce czy sery.

  Z czym jeść ser wędzony?

  Twaróg wędzony zamiast zwykłego

 • pierogi ruskie,
 • pierogi (kluski) leniwe,
 • kartacze/pyzy/cepeliny z farszem z białego sera,
 • kopytka/kluski śląskie z twarogiem i cebulką,
 • pierogi z kaszą gryczaną, cebulą i serem białym,
 • kotleciki warzywne (np. z soczewicy lub brokułu),
 • makaron z pokruszonym twarogiem na słono.
 • Jak zrobić ser typu oscypek?

  Do mleka owczego dodawana jest podpuszczka dzięki której powstaje masa serowa. Masę trzeba następnie odcisnąć. Masa serowa, która zostanie odciśnięta będzie mogła być formowana w ostateczne kształty. Następnie należy oscypek wymoczyć przez 24 godziny w solance i zostawić do leżakowania i następnie do wędzenia.

  Adblock
  detector