Jaki Ser Biały Do Wędzenia?

Do wędzenia nadaje się zwykły twaróg, ser podpuszczkowy typu włoskiego oraz mozzarella. Każdy ser, zanim trafi do wędzarni, powinien być zamarynowany. Przeważnie marynuje się go w roztworze wody z solą, na jeden litr wody dodajemy około 80 gram soli. Biały ser przetrzymujemy w takie solance przez około 8 godzin.

Jaki ser nadaje się do wędzenia?

Każdy rodzaj sera nadaje się do wędzenia. Sprawdzą się zarówno sery białe, miękkie typu twaróg, mozzarella jak i sery żółte. Ważne jest, aby ser nie rozpadał się i był zwarty.

Jaki ser zolty do wędzenia?

Rodzaj sera determinuje nam wyłącznie temperaturę wędzenia. Camembert i mozzarellę wędzimy w temperaturze 45C a ser żółty, goudę, ser biały i inne twardsze wędzimy w temperaturze 55C.

W czym wędzić biały ser?

Najlepsze z pewnością będzie drewno dębu, jabłoni i olchy oraz innych drzew owocowych. Warto również wiedzieć, jak wędzić sery. Najważniejsze jest to, aby pamiętać, że wędzenie wykonuje się przy słabym ogniu i zimnym dymie. Jest to ważne, ponieważ za mocno podgrzany ser traci bardzo duże ilości wody i tłuszczu.

W jakiej temperaturze wędzić biały ser?

Maksymalna temperatura wędzenia sera to 50 stopni Celsjusza. Ser wędzony biały, żółty i typu włoskiego nie lubią zbyt wysokich temperatur, ale też nie powinna być ona niższa niż 35 stopni Celsjusza. Ser powinien być wędzony mniej więcej od 3 do 5 godzin, w zależności od stopnia uwędzenia, jaki chcemy uzyskać.

Czy można wędzić ser?

Wędzić praktycznie można każdy rodzaj sera, biały, żółty, podpuszkowy, mozzarella, a nawet topiony. Każdy z nich wymaga jednak innego przygotowania wstępnego. Ogólną zasadą jest, że do wędzenia wybieramy sery o dużej zawartości tłuszczu, ponieważ zachowują wtedy zwartą strukturę.

Jak zrobić solankę do sera?

Przepis na solankę do sera

See also:  Ser Filadelfia Gdzie Kupic?

Przyjmujemy, że na każdy kilogram sera musimy przygotować 5 litrów solanki. Najczęściej solankę uzyskuje się poprzez rozpuszczenie soli w wodzie w proporcji: 1,25 kg soli niejodowanej. 5 litrach gorącej, niechlorowanej wody.

Czym przyprawić ser do wędzenia?

 • białe sery (można je zrobić samodzielnie, można użyć sklepowych twarogowych, typu włoskiego etc.)
 • ulubione przyprawy – po kilka łyżek (u nas: papryka słodka, papryka ostra, płatki chili, czosnek granulowany, czarnuszja, zioła prowansalskie, suszony koperek, suszona natka pietruszki)
 • Jaka solanka do sera Korycińskiego?

  Można też użyć roztworu solanki to 1:5 czyli kilogram soli (polecam niejodowaną) na 5 litrów wody. Ser o wadze do 1 kg może się w niej moczyć do 12 godzin.

  Jak wędzić ser capri?

  Każdy serek układamy na kawałku gazy, zbieramy cztery rogi gazy i zawiązujemy je sznurkiem, robiąc na końcu sznura pętelkę do powieszenia serka na kiju w wędzarni lub na haku. Serki wędzimy przez 4 godziny w temperaturze nie wyższej niż 40-45 stopni Celsjusza. W wyższej serki się rozpłyną.

  Jak wędzić ser typu włoskiego?

  Wędzimy w temperaturze 35-50 stopni. Nie można przekraczać temperatury 50 stopni przez dłuższy czas – serek przy zbyt wysokiej temperaturze może po prostu pęknąć. Nie jest to wada ale lepiej systematycznie obserwować serki jak zmieniają kolor. W czasie wędzenia kilkakrotnie obrócić.

  Jak zrobić ser biały wędzony?

  Biały ser typu włoskiego układamy wysoko w wędzarni na drewnianej kratce i wędzimy 4 – 6 godzin w temperaturze około 50 stopni C. Sery można śmiało wędzić razem z innymi wędzonkami; nie przechodzą ich smakiem. W naszej wędzarni ser wędzi się właśnie na drewnianej kratce położonej ponad kiełbasami.

  Jak długo trzymać ser w solance?

  Jak długo trzymać ser w solance? Wg Ricki Carroll rekomendowaną wartością jest 1 godzina na 45 dkg sera, na każde 2,5cm grubości krążka. Oczywiście wartość modyfikowalna pod kątem zarówno rodzajów sera, jak i osobistych preferencji co do zawartości soli w serze.

  See also:  Ile Wazy Zółty Ser?

  Jak wędzić ser w piekarniku?

  Kratkę z serkami wkładamy do nagrzanego piekarnika (piekarnik góra/dół bez termoobiegu); – temperatura 50 stopni – około 4-5 godzin; – temperatura 100 stopni – 2 godziny; – temperatura 170 stopni – 1 godzina.

  Adblock
  detector