Jaki Ser Do Wędzenia?

Każdy rodzaj sera nadaje się do wędzenia. Sprawdzą się zarówno sery białe, miękkie typu twaróg, mozzarella jak i sery żółte. Ważne jest, aby ser nie rozpadał się i był zwarty.

Czy można Wedzic ser?

Wędzić praktycznie można każdy rodzaj sera, biały, żółty, podpuszkowy, mozzarella, a nawet topiony. Każdy z nich wymaga jednak innego przygotowania wstępnego. Ogólną zasadą jest, że do wędzenia wybieramy sery o dużej zawartości tłuszczu, ponieważ zachowują wtedy zwartą strukturę.

Jaki ser zolty do wędzenia?

Rodzaj sera determinuje nam wyłącznie temperaturę wędzenia. Camembert i mozzarellę wędzimy w temperaturze 45C a ser żółty, goudę, ser biały i inne twardsze wędzimy w temperaturze 55C.

Jak zrobić ser do wędzenia?

Solanka to najwygodniejszy sposób przygotowania sera do wędzenia. Do jej przygotowania będzie potrzebna torebka soli niejodowanej, którą możemy zakupić w sklepie spożywczym oraz kilka litrów wody. Polega na zamoczeniu sera lub serów w roztworze soli niejodowanej. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na solankę.

Jaki ser kupić do wędzenia?

Do wędzenia nadaje się zwykły twaróg, ser podpuszczkowy typu włoskiego oraz mozzarella. Każdy ser, zanim trafi do wędzarni, powinien być zamarynowany. Przeważnie marynuje się go w roztworze wody z solą, na jeden litr wody dodajemy około 80 gram soli. Biały ser przetrzymujemy w takie solance przez około 8 godzin.

Jak zrobić solankę do sera?

Przepis na solankę do sera

Przyjmujemy, że na każdy kilogram sera musimy przygotować 5 litrów solanki. Najczęściej solankę uzyskuje się poprzez rozpuszczenie soli w wodzie w proporcji: 1,25 kg soli niejodowanej. 5 litrach gorącej, niechlorowanej wody.

Ile czasu wędzi się ser?

Wędzenie szynki na ciepło wykonuje się w temperaturze 30-50 °C – wędzenie trwa do 48h. Na tę metodę decydują się smakosze kiełbas lub baleronów. Niestety tym sposobem wędlina może przebywać w Twojej kuchni tylko kilka dni. Wędzenie szynki na gorąco wykonuje się w temperaturze 40-60 °C – wędzenie trwa do 60 minut.

See also:  Ile Powinny Gotować Się Jajka?

Czym przyprawić ser do wędzenia?

 • białe sery (można je zrobić samodzielnie, można użyć sklepowych twarogowych, typu włoskiego etc.)
 • ulubione przyprawy – po kilka łyżek (u nas: papryka słodka, papryka ostra, płatki chili, czosnek granulowany, czarnuszja, zioła prowansalskie, suszony koperek, suszona natka pietruszki)
 • Jak się robi ser koryciński?

  Przepis:

  1. Wyjmij zsiadłe mleko lub kwaśną śmietanę z lodówki.
  2. Przelej mleko do garnka.
  3. Podgrzej mleko do 36 – 38°C ciągle mieszając, aby go nie przypalić.
  4. Dodaj zsiadłe mleko lub kwaśną śmietanę.
  5. Dodaj rozcieńczoną w wodzie podpuszczkę.
  6. Na tym etapie możesz dodać przyprawy.
  7. Sprawdź złom.
  8. Odstaw na 30 minut.

  Jak się robi ser oscypek?

  Po wydojeniu owiec zlewa się mleko przez lniane płótno, zwane „sata” do drewnianego wiadra czyli „puciery”, aby pozbyć się zanieczyszczeń, np. ździebeł słomy. Następnie mleko jest podgrzewane nad ogniskiem w kotliku. Gdy osiągnie odpowiednią temperaturę zostaje zaprawione podpuszczką, po góralsku „zaklagane”.

  Jak zrobić ser typu oscypek?

  Do solanki wrzucamy ser – powinien unosić się na wodzie, jeśli opada należy dodać więcej soli. Następnie oscypki powinny się wysuszyć na talerzyku, trwa to kilka godzin. Ostatni etap to wędzenie – ser wrzucamy do specjalnej siatki i wędzimy 4-5 godzin w temperaturze 40 stopni.

  Jakim drewnem wędzić sery?

  W tym przypadku drewno powinno być pochodzenia tylko i wyłącznie od drzew liściastych, ponieważ drzewa iglaste posiadają w swojej strukturze zbyt dużo żywicy, a ta powoduje, iż w trakcie wędzenia dym staje się nazbyt smolisty oraz osiada na wierzchniej warstwie sera.

  Jak wędzić ser capri?

  Każdy serek układamy na kawałku gazy, zbieramy cztery rogi gazy i zawiązujemy je sznurkiem, robiąc na końcu sznura pętelkę do powieszenia serka na kiju w wędzarni lub na haku. Serki wędzimy przez 4 godziny w temperaturze nie wyższej niż 40-45 stopni Celsjusza. W wyższej serki się rozpłyną.

  See also:  Jaki Chleb Bezglutenowy?

  Czy mozzarellę można wędzić?

  Ser Mozarella też można wędzić – tylko krótko!

  Mozarellę wędzi się krótko i w temperaturze maksymalnie 45 stopni. Trzeba pilnować by nie rozpłynęła się, Można wędzić w temperaturze jak ser biały ale tutaj należy przewidzieć rychłe rozpłynięcie się sera.

  Adblock
  detector