Na świąteczne pieczenie najczęściej wybiera się mięso wieprzowe – schab, szynkę, polędwicę. Jeżeli chcesz przyrządzić wołowinę, wybieraj polędwicę, udziec, łopatkę. Natomiast w przypadku jagnięciny najlepsze będą comber, łopatka, karkówka.
Jeśli chcesz, by wędlina była gotowa na święta, to najwyższa pora na zamarynowanie mięsa. Doskonale nadają się do tego: szynka, karczek i boczek, ale koniecznie ze skórą. Najlepiej kupić po jednym kilogramie z każdego rodzaju. Zobacz, jak zrobić marynatę – solankę na trzy kilogramy mięsa.
Jak zamarynować szynkę?
Marynowanie w ziołach to najbardziej uniwersalny sposób na aromatyczne, kruche mięso. W ten sposób możesz zamarynować nie tylko szynkę, to świetna marynata do karkówki i innego mięsa wieprzowego. A dobrze przygotowana wspaniale sprawdzi się jako marynata do wołowiny.
Kiedy gotować szynkę?
Przekładamy szynkę do garnka w którym będziemy ją gotować – gotowanie najlepiej zaplanować sobie na wieczór, przez noc szynka w wywarze wystygnie. Na każdy kilogram mięsa potrzebujemy 50 minut gotowania – jeśli gotujemy szynkę o wadze 1,5 kg łatwo policzyć, że potrzebny czas obróbki cieplnej to 75 minut.
Jak doprowadzić szynkę do wrzenia?
Do gorącej wody włóż włóż szynkę, tak, aby cała szynka była zanurzona. Doprowadź wodę z przyprawami do wrzenia i gotuj przez 5 minut. Wyłącz palnik, a garnek z szynka zostaw na całą noc do całkowitego ostudzenia. Następnego dnia (rano albo wieczorem) ponownie doprowadzić wodę z szynką do wrzenia i od tego momentu gotuj kolejne 10 minut.
Jak długo gotujemy szynkę o wadze 1,5 kg?
Na każdy kilogram mięsa potrzebujemy 50 minut gotowania – jeśli gotujemy szynkę o wadze 1,5 kg łatwo policzyć, że potrzebny czas obróbki cieplnej to 75 minut.
Jakie mięso wędzić?
Do wędzenia mięsa wieprzowego, w tym szynki najlepsze jest wędzenie ciepłe. Przebiega ono w temperaturze 30-50℃ i trwa do 48 godzin. Mięso uwędzone tą metodą można przechowywać około 2-3 tygodnie. Wędzenie zimne odbywa się przy temperaturze 12-24℃.
Jakie mięso na wędlinę?
Jakie mięso nadaje się na domową szynkę dojrzewającą? Domowe wędliny możesz przygotować z różnego rodzaju mięs. Najczęściej sięga się po wieprzowinę – szynkę, karkówkę lub schab, które równomiernie obsychają, są niedrogie i bardzo łatwo dostępne.
Co nadaje się do wędzenia?
Wędzenie mięsa czy ryb było i jest bardzo popularną metodą. Dym, obowiązkowo z drewna drzew liściastych, nadaje specyficznego smaku, poprawia niektóre właściwości produktów, przede wszystkim ich trwałość i smak. Wędzić jednak można nie tylko mięsa, ale również warzywa, owoce czy sery.
Jaka szynka do wędzenia?
Do wędzenia należy wybrać produkty o świeżym zapachu i zdrowym, różowym kolorze. Szynka musi być wysokiej jakości z widoczną warstwą tłuszczu, który sprawi, że mięso będzie soczyste. Nie należy wykorzystywać mrożonej szynki, ponieważ nie uzyskamy pożądanego efektu.
Jak się wędzi karkówkę?
Mięso wyjąć i przewiązać sznurkiem wędliniarskim, następnie powiesić w wędzarni, włączyć osuszacz i ustawić temperaturę 30°C. Suszyć około 3 godziny. Po upływie czasu włączyć generator dymu i w temperaturze 55°C wędzić wędliny przez około 4 godziny, do uzyskania pożądanego koloru.
Jak sprawdzić czy mięso jest Uwędzona?
Kiełbasę bierzemy w palce i lekko uciskamy. Gdy mięso jest sprężyste – oznacza że kiełbasa jest już uwędzona. Gdy kiełbasa ma konsystencję plastyczną – przy jej uciskaniu pozostaje wgniecenie należy wędzić dalej. Czynność sprawdzamy pierwszy raz po upływie godziny i później co 15 minut.
Jak zrobić wędliny w szynkowarze?
Urządzenie wkłada się do garnka z gotującą się wodą, której temperatura powinna wynosić od 75 do 90 stopni Celsjusza. Warto ją ciągle mierzyć termometrem. W tej temperaturze szynkowar błyskawicznie pomoże ci stworzyć wędlinę. Cały proces trwa około 2 godzin, czasami nieco dłużej.
Jakie przyprawy do mięsa dojrzewającego?
Jak zrobić dobrą wędlinę?
Mięso gęsto nakłuj małym nożem lub szpikulcem, zanurz w solance i odstaw do lodówki na minimum dobę, a najlepiej dwie. Po tym czasie mięso wyjmij, osusz, natrzyj odrobiną oleju oraz papryką czerwoną i ziołami. Wędlinę przełóż do naczynia żaroodpornego z przykryciem.
Na czym polega wędzenie?
Wędzenie jako forma konserwacji żywności było też cenione dwa tysiące lat temu w Rzymie i Galii. Popularność wędzenia przetrwała do dzisiaj. Obok działania konserwującego, dym posiada również właściwości aromatyzowania mięsa, ryb, serów czy niektórych owoców. Nadaje im także złocistobrązową barwę.
Jak zamarynować mięso do wędzenia?
W procesie peklowania na mokro rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli – na 1 kg mięsa. Zawsze sprawdzajmy na etykiecie dawkowanie mieszanki. Mięso należy zamarynować w chłodnym pomieszczeniu, o temperaturze 2 – 8 stopni Celsjusza. Marynowanie szynki do wędzenia trwa około 3 tygodnie.
Co można wędzić bez peklowania?
Proces wędzenia boczku na gorąco bez parzenia i bez peklowania przebiega następująco: Surowy boczek myjemy, osuszamy i nacieramy przyprawami: solą morską, pieprzem, rozgniecionym czosnkiem oraz rozgniecionymi owocami jałowca. Tak przygotowane mięso szczelnie przykrywamy i wkładamy na dobę do lodówki.
Jak przygotować szynkę do wędzenia?
Mięso włożyć do siatki wędliniarskiej lub obwiązać sznurkiem i wstawić do wędzarni. Ustawić temperaturę na 30°C, włączyć osuszacz i osuszać przez 3-4 godziny. Następnie zmienić temperaturę na około na 40°C, wędzić przez około 3 godziny. Po upływie czasu podnieść temperaturę na 70°C na 1,5 godziny.
Jaka szynka jest najlepsza?
Konsumenci jako najbardziej akceptowalne cenowo wskazali szynki z Lidla (Pikok), które w zestawieniu z ogólnie wysoką oceną jakości (2. miejsce w badaniu) zdobyły pierwsze miejsce w kryterium ‘Stosunek jakości do ceny’. Drugie miejsce przypadło szynkom z Sokołowa. Ich wysoka jakość kompensowała poziom cen.
Jak doprawić szynkę do wędzenia?
Peklowanie szynki
Zanim zaczniesz wędzić mięso, należy je bardzo dokładnie przygotować. Przez 4-5 dni powinno leżeć w solance. Peklowanie szynki oznacza właśnie przetrzymywanie mięsa w wodzie z solą peklową i solą kamienną. Na 10 kg mięsa potrzebne jest 4 litry wody i 500 g soli peklowej.